V prezidentských volbách nevyhraje nikdo

20.01.2018

Nebudu na svých stránkách podporovat svého kandidáta, byť ho otevřeně podporuji na svém soukromém facebookovém profilu. Každý má svého koně a je to v pořádku. Nikoho za jeho volbu neodsuzuji. Odsuzuji ale to, jak jsou k sobě lidé na sociálních sítí nesnášenliví, jak si všichni dávají nálepky buranů, kavárníků, sluníčkářů, eurobůhvíco atd. Cejchy zobecňují, zplošťují a štvou lidi proti sobě. 


Zahraji si na prognostika a vznesu tezi, že volby nevyhraje nikdo. Proč? Protože do sebe šijeme, nechali jsme se proti sobě poštvat, nenávidíme se, bezhlavě se odsuzujeme, co nám síly stačí otevřeně urážíme a pomlouváme, i když jsme třeba sousedé, kteří si dokážou pomoct, když se druhému rozbije pračka, nebo v některých případech nyní už bývalí přátelé. Jedině v okamžiku, kdy bychom do sebe přestali rafat jak psi, dokázali se respektovat, nenalítávali na proradné kampaně a zkreslené informace a zvládli bychom držet spolu, bychom vyhráli úplně všichni.
Jenže to je idealismus, naivita a utopie. Takhle ideální to nikdy nebude, ale věřím tomu, že by to mohlo být lepší, než to momentálně je. Chce se to jen trochu povznést a uvědomit si, že tady podporujeme dva týpky, kteří jsou lidé stejně jako my. Jestli tady někdo chce něco změnit, měli bychom to být my, měli bychom začít u sebe a zbytečně po sobě nevyjíždět. A to platí pro podporovatele obou kandidátů. 


Když nám to pak půjde čím dál líp nejen na Facebooku, ale i v reálném životě, pak můžeme být spokojeni. Roztříštěnost totiž hraje do karet bídákům.